Про проєкт
Проєкт “Насіння Поліни Райко” є відповіддю на колективну травму від втрати/знищення матеріального об’єкту культурної спадщини – будинку Поліни Райко в місті Олешки, Херсонська область.
Олешки знаходяться на лівому березі Дніпра. З лютого 2022 року місто потерпає від російської окупації. 6 червня 2023 року росіяни підірвали Каховську ГЕС, внаслідок чого сталося масштабне затоплення прилеглих до Дніпра сіл і міст. Вкритий розписами будинок Поліни Райко був сильно пошкоджений, більше 60 % розписів знищені водою, адже розписи були зроблені по глиняному тиньку, яким були вкриті стіни.
Після того, як у мережі з’явилися кадри знищених розписів, про феномен Поліни Райко заговорили не лише в Україні, але й у світі – проте переважно як про спадщину, постраждалу від війни. Звісно, це черговий злочин Росії проти української культури. Проте говорити про Поліну Райко, про її будинок лише як про зруйновану, знищену спадщину нам неприйнятно. Бо за медійною картинкою зруйнованої спадщини ми можемо втратити Поліну Райко ще раз. Травма від втрати матеріальної спадщини не має знищити живу пам’ять про саму художницю.
Трагічний життєвий досвід самої Поліни Райко (вона почала малювати, коли втратила майже всіх близьких людей) вона трансформувала у свою арт-терапевтичну практику. Тому, хоча спадщина бабусі Райко стала відомою через трагедію, говорити про неї можна не через травму, а через позитив творчості, бо саме так чинила і сама Поліна Райко – через власний біль і трагедії створювала красу. І саме це дає їй право бути уособленням мистецької Херсонщини.
Після повномасштабного вторгнення в українському суспільстві зросла зацікавленість українським наївним мистецтвом, і це доводить, що воно може бути ще однією точкою опори у відновленні/відвойовуванні нашої ідентичності. Саме тому на часі формувати нові зв’язки митців із унікальним всесвітом Поліни Райко, у якому точно присутній своєрідний мистецький код української ідентичності півдня.
Отже, ми вважаємо за необхідне не лише говорити про спадщину Поліни Райко, але й перетворювати її на феномен живої української культури.
Проєкт, який ми назвали «Насіння Поліни Райко», має на меті трансформувати гірку історію будинку Поліни Райко у творчу енергію і усвідомлення того, що її мистецький спадок був, є і залишиться для нас живим джерелом наснаження.
У березні-квітні 2024 ми розробили і провели онлайн-воркшопи для українських митців, під час яких генерувалися ідеї практик, які звертаються до спадку Поліни Райко і забезпечують його «дифузію» в різні сфери мистецтва та креативних індустрій.
Найкращі ідей зібрані у скетч-бук і представлені на цьому сайті.
Додатково ми зібрали на цьому сайті вже існуючі мистецькі рефлексії на творчість Поліни Райко, у т.ч. візуальне мистецтво, виставки, прояви в індустрії моди, крафтові і сувенірні вироби, тощо. Ми робимо це для візуалізації впливу спадщини Поліни Райко на культурний та мистецький ландшафт України і світу.