ВЖЕ СТВОРЕНІ
Тетяна Корнієнко
м. Київ
Календар з портретами українських мисткинь, серед яких Поліна Райко.
Тетяна Корнієнко – діджитал художниця, яка тимчасово проживає в Мадриді через війну російської федерації проти України, організовує виставки в Україні та за кордоном і таким чином знайомить іноземців з українською культурою. Наприкінці 2023 року проєкт "Українські мисткині" переміг у Каталонському конкурсі феміністичного мистецтва в категорії "пластичне мистецтво".
платформа “Культурні сили України”.
м. Херсон
Стіни культури”
червень 2023 року
“Стіни культури” ініціювали активісти “Культурних сил України” з метою створення муралів на деокупованих і прифронтових територіях.
В Херсоні художники Денис Lipton, Вікторія Калашник (Ms. Chestnut), Олександра Главацька розмальовували не тільки стіни, але й бетонні укриття на зупинках громадського транспорту. На розпис одного з укриттів художників надихнули малюнки Поліни Райко.
Олена Зінченко
Село Яблунівка, Київщина
«Про музей Поліни Райко я дізналася вже після того, як його підтопило в Олешках. Дізналася з емоційних повідомлень херсонського художника Семена Храмцова.
Вода зійшла. Більша частина творчого надбання Райко розмокла.
Було дуже жаль.
А сьогодні мені випала нагода побувати на благодійному заході у с. Яблунівка, що на Київщині. І, о диво, організатори запропонували всім бажаючим взяти в руки пензлики і фарби та повторити елементи з творчості Райко, аби нести далі знання про наївний живопис цієї унікальної жінки.
Розмальовувати було дуже легко і приємно, як у дитинстві.
Радію, що хоч на крапельку долучилася до збереження пам'яті про таку нашу художницю».
Український Дім
м. Київ
Серпень-вересень 2023. Український Дім. Виставка «Поліна Райко. Зникоме». Колектив називає експозицію «реакцією на руйнування будинку-музею художниці в Олешках, що сталося внаслідок підриву Каховської ГЕС російськими окупантами».
Трактування образів в експозиції спирається на матеріали книги «Дорога до раю» (2005 р., видання ГО Центр культурного розвитку «Тотем»).
Музей Івана Гончара
м. Київ
Вересень-листопад 2023. Виставка "Спецоперація "Зруйнувати рай" на подвір'ї музею. Представлені світлини розписаних інтер’єрів хати Поліни Райко, зафіксовані експедиційною групою Музею Івана Гончара у 2013 році.
"Історія Поліни Райко — це той шлях самотерапії, який може стати в пригоді кожній травмованій війною людині, адже мистецтво дає надію", — кажуть організатори виставки.
Супермакет «Сільпо»
м. Херсон
Мистецький Арсенал
м. Київ
Інсталяція, присвячена Поліні Райко, на виставці «Чисте мистецтво», 2017.
«Чисте Мистецтво» – це виставка-розповідь про «наївних» митців і їхнє мистецтво, доповнена їхніми працями, створеними на «концептуальній» межі з сучасним, авангардним, народним мистецтвом.
Між професійним (академічним) та традиційним (народним мистецтвом є невеликий масив надзвичайно цікавого арту, який називають наївним, аутсайдерським, аматорським, істинним та іншим. Це мистецтво створили самоуки, які не могли без малювання. Ні техніка, ні матеріали, ні комерційні мотиви не були визначальними в їхній праці, а тільки чисте бажання творити.
(з релізу виставки)
В анотації до виставки зазначено, що творчість і весь будинок Поліни Райко – "справжня знахідка і абсолютно унікальний артефакт".
Тетяна Адаменко
м. Дніпро
«Я вже не побачу будиночок Поліни Райко таким, яким він був, але зроблю все, що зможу, щоб увиразнити голос Херсонщини»
NADYA DZYAK Надя Дзяк
м. Київ
Український бренд NADYA DZYAK створив колекцію, натхненням для якої послужила творчість художниці-наївістки Поліни Райко, чий дім-музей в Олешках затопило після підриву росіянами Каховської дамби.
У вересні 2023 колекція була представлена на London Fashion Week у межах Ukrainian Fashion Week International Season SS24 завдяки підтримці програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
фото: London Fashion Week – Spring Summer 2024 Ukraine Fashion Council